[video] Historia kolarstwa w Polsce: od pierwszych wyścigów do współczesności - Józef Gawliczek, Dominik Rukat
Ja, podczas lektury książki Dominika Rukata: Orły i Gołębie, wielokrotnie się wzruszyłem. To publikacja, która wykracza daleko poza ramy zwykłej „coffee table book”.
„Ja bym zaczął od tego, że kolarstwo to jest najprostszy sposób komunikacji. I w dawnych czasach i w dzisiejszych czasach. Czytałem również w pewnej książce, że w Berlinie jest bardzo dużo ludzi, którzy do pracy przyjeżdżają na rowerach. Ja uważam że kolarstwo jest ciężkie. To jest trudny sport, ale prawdziwy sport.
To jest prawdziwa rywalizacja umiejętności: szybkiego jeżdżenia, pokonywania dystansu i różnych terenów, i tych trudnych, i łagodniejszych, w górach, i na brukach. I to jest coś co wyrabia tężyznę fizyczną. I powiem jeszcze, że mimo jest pozornie myśleć, że jest duża strata zdrowia przez ten wysiłek, ale tego zdrowia, mimo wszystko, przez ten sport zostaje, po osiemdziesięciu kilku latach tego zdrowia zostaje”.
Tak opisał kolarstwo nasz znamienity gość, Pan Józef Gawliczek.
Ja, podczas lektury książki Dominika Rukata: Orły i Gołębie, wielokrotnie się wzruszyłem. To publikacja, która wykracza daleko poza ramy zwykłej „coffee table book”. Nie jest to tylko pięknie wydany album, choć jego twarda oprawa, setki unikatowych fotografii i niezwykła dbałość o szczegóły mogą zachwycić każdego miłośnika kolarstwa.









To przede wszystkim hołd dla tych, którzy budowali polskie kolarstwo od podstaw, często wbrew przeciwnościom, otwierając drzwi na zachód i zapisując swoje nazwiska na kartach sportowej historii. Osiemnaście wywiadów z największymi postaciami polskiego kolarstwa od lat 50. aż do współczesności tworzy poruszającą opowieść o pasji, determinacji i sile marzeń.









Czytając te historie, miałem wrażenie, że polscy Herosi kolarstwa na nowo ożywają, inspirując i przypominając, że mamy czym się chlubić. Ta książka to nie tylko zapis historii – to powód do dumy i piękny gest wobec tych, którzy zbudowali podwaliny naszego kolarskiego dziedzictwa.
W tym odcinku rozmawiamy:
tym jak wyglądało kolarstwo w latach ‘60 i jakie emocje pamięta z tamtych czasów Pan Józef Gawliczek;
o wrażeniach po ostatnim zwycięztwie Michała Kwiatkowskiego w Classica Jaen. Jakie są wrażenia z oglądania współczesnego kolarstwa;
o kolarskich relacjach kiedyś i dzisiaj;
o tym czego nie ma w książce, Orły i Gołębie, a co zapadło szczególnie w pamięć autora
Linki z odcinka:
Polskie Kolarstwo - tutaj znajdziesz książkę, o której rozmawiamy:
Veloart Studio - https://veloart.cc/
Możesz też zdecydować się na wsparcie podcastu w serwisie Patronite, lub na BuyCoffee.
Wystarczy, że klikniesz link poniżej: